15 Kasım 2014 Cumartesi

Esir Şehrin İnsanları Özeti

   Roman, İspanya'da yaşayan Kamil Bey ve ailesinin ülkesine dönmesiyle başlar. Yıl, 1916'dır. Osmanlı Devleti, her geçen gün güç ve toprak kaybetmektedir. Kamil Bey de Batı'da bulunduğu dönemde ekonomi sıkıntılar yaşadığı için İstanbul'a, bazı emlaklarını satmak için gelmektedir. Kamil Bey, eşi Nermin Hanım ve kızı Ayşe, Batı kültürünü çok iyi bilmelerine rağmen kendi kültürlerine fazlaca önem vermezler.
      İstanbul'a gelen Kamil Bey, Bağlarbaşı'nda babasından kalma köşkü onartarak oraya yerleşir. Bir yandan da yine babasından kalma mülklerle ilgili işleri takip eder. Bu esnada Galatasaray Lisesinden arkadaşı Ahmet'le karşılaşır. Arkadaşı, Kamil Bey'den kendilerine yardım etmesini eder. Kamil Bey, Nedime Hanım'ın çıkardığı "Karadayı" gazetisinde çalışmaya başlar. Anadolu'daki Milli Mücadele'ye destek veren Nedime Hanım ve arkadaşları Karadayı gazetesi vasıtasıyla Anadolu'yla haberleşmektedirler. Bu işleri yaparken Kamil Bey, yavaş yavaş ülkesiyle ilgili meselelerle ilgilenmeye başlar.
        Düşman güçlerinin Anadolu'daki askerlere saldırı planlarını ele geçiren Nedime Hanım ve arkadaşları, bunu Anadolu'ya ulaştırmaya çalışırlar. Bu işi, Kamil Bey üstüne alır. Ancak Kamil Bey, bu planları bir sandık içinde gemiye verirken yakalanır. Çünkü Nedime Hanım'a yardım ediyor gibi görünen Niyazi, İstanbul Hükümeti'nin ve işgal kuvvetlerinin ajanlığını yapmaktadır. Kamil Bey'i de o ihbar etmiştir.
      Kamil Bey, tutuklandıktan sonra bir çok kere sorguya çekilir. Paşa oğlu olduğu için kendisine ceza veremeyeceklerini ancak Nedime Hanım'ın yaptıklarını anlatmasını isterler. Kamil Bey de Milli Mücadele'ye destek veren bir kadını ele vermenin büyük bir alçaklık olacağını düşünür ve Nedime Hanım'ı ele verecek hiçbir şeyi anlatmaz. Bu esnada Nermin ve ailenin diğer üyeleri Kamil Bey'in tutuklandığını duyunca büyük bir şaşkınlık yaşarlar. Ancak Kamil Bey, sorumsuz bir aydın olmaktan sorumlu bir aydın olmaya doğru değişim yaşadığı için kendisine yöneltilen eleştirileri fazlaca önemseme. İstanbul Hükümeti tarafından kendisine Roma Elçiliğinde bir iş teklif edilmesine rağmen Nedime Hanım'ı ele vermemek için bu teklifi kabul etmez.

BİZ YAZANLARIZ